Historie varhan v chrámu Vzkříšení Páně v Terezíně

Původní varhany s mechanickou trakturou a zásuvkovými vzdušnicemi postavil kolem roku 1810 litoměřický varhanář Anton Rusch (1768 – 1839). Jeho nástroj se však dochoval pouze v nákresech varhanní skříně a neznámá zůstává i jeho dispozice. Zřejmě se jednalo o velké jednomanuálové dílo.

V roce 1898 byly Ruschovy varhany nahrazeny současným nástrojem, který postavila firma Bratří Riegerů z Krnova (Gebrüder Rieger, Jägerndorf) jako svůj opus 622. Nástroj je postaven v mohutné pseudorenesanční skříni, má dva manuály s pedálem, kuželomechanickou trakturu a samostatně stojící hrací stůl. Manuálové klaviatury obsahují 54 kláves (rozsah C – f3) a jsou řazeny chromaticky se standartní barvou kláves (celotónové klávesy jsou potaženy slonovou kostí bílé barvy a půltónové klávesy mají tmavě lakované nákližky). Vzdušnice obou manuálů leží vedle sebe, část prospektových píšťal patří I. manuálu (3 pole) a část II. manuálu (2 pole). Pedál obsahuje 27 kláves (rozsah C – d1) a je vystavěn v zadní části hlavního stroje v úrovni manuálových vzdušnic.

Varhany byly poškozeny během osvobozování Terezína sovětskými vojsky v roce 1945. Nástroj následně opravil kolem roku 1950 Stanislav Havlík, varhanář z Lovosic. Zdařilou generální opravu a restaurování nástroje včetně výměny měchu, elektroventilátoru a nepůvodního píšťalového prospektu provedla firma Dlabal-Mettler z Bílska u Olomouce v roce 2014. Nástroj má zachovanou svoji původní romantickou dispozici a intonaci z roku 1898. Oprava byla financována pomocí Česko-německého fondu budoucnosti a Německého spolkového sněmu.

Literatura:

Tomáš Horák: Varhany a varhanáři litoměřicka a roudnicka